Gustaf Rydberg, olja på duk, intygad a tergo.
Landskap från Skåne. 37 x 54 cm.
Retuscher.
Troligtvis gåva av konstnären till sin bror;
Direktör Christian Gustaf Rydberg (†1956), konstnärens brorson.
Motivet är hämtat från centrala Skåne. Sjön som ses i fonden är Ringsjön.
Gustaf Rydberg är en av Sveriges första plein-air målare. Han målade framför allt Skånes natur. Hans måleri har större släktskap med dansk landskapskonst än fransk. I detta skiljer han sig från andra svenska landskapsmålare under andra hälften av 1800-talet vilka hämtade sina influenser från Frankrike. Rydbergs oljeskisser präglas av en ton av realism, samtidigt som de har en lyrisk kvalité. Eftersom de fungerade som som underlag för större kompositioner och inte var avsedda att säljas som självständiga konstverk, är de sällan signerade. De flesta av Rydbergs oljeskisser kom att behållas inom hans släkt. Ett flertal finns idag i museala samlingar.