Carl Fredrik Hill

(Sverige, 1849-1911)
Carl Fredrik Hill
(Sverige, 1849-1911)

Carl Fredrik Hill, tuschteckning.

"Boxare". I. 34 x 40 cm.

Numrerad 83 i övre vänster hörn. Mittveck. Hanteringsveck samt spridda smärre veck. Fläckar. Gulnad. Övre vänster samt nedre vänster hörn med rester av gammal papperstejp samt smärre skador. Otydliga påskrifter i blyerts a tergo.

Färg och Form, maj 1943

Konstnär

Utropspris
16 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801