Arne Jacobsen, , "Ägget", fåtölj, model 3316, Fritz Hansen, Danmark.
Fyrdelad centralfot i aluminium, snurrbar. Klädd i svart skinn. Lös dyna i sisten. Etikettmärkt, daterad 1165 (november 1965). Sitthöjd 36, bredd 88 cm.
Smärre fläckar, repor och märken. Senare klädsel.
Senare klädsel.
Arne Jacobsen (1902–1972) är en av Danmarks mest berömda och framstående möbelformgivare och arkitekter. Mellan åren 1924 och 1927 studerade han vid "Kunstakademiets Arkitektskole" i Köpenhamn, därefter anställdes han på Paul Holsoes arkitektkontor.