Design Möbler
1319273

Arne Jacobsen

(Danmark, 1902-1971)
Arne jacobsen, , "ägget", fåtölj, model 3316, fritz hansen, danmark.

Arne Jacobsen, , "Ägget", fåtölj, model 3316, Fritz Hansen, Danmark.

Fyrdelad centralfot i aluminium, snurrbar. Klädd i svart skinn. Lös dyna i sisten. Etikettmärkt, daterad 1165 (november 1965). Sitthöjd 36, bredd 88 cm.

Smärre fläckar, repor och märken. Senare klädsel.

Placering: Mastgatan 4-6, 00160 Helsingfors
Tilläggslista

Senare klädsel.

Sofie Lundberg
Sofie Lundberg
+46 (0) 73 918 04 69

Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

Klubbat pris
38 010
3 731
4 440
Utropspris
40 000 SEK
Budhistorik (10 bud)
11 jun 21:26
38 010 SEK
11 jun 21:26
37 010 SEK
11 jun 21:24
37 000 SEK
8 jun 23:22
36 000 SEK
8 jun 18:33
35 000 SEK