Tekanna, Meissen, 1800-tal.
Handmålad dekor av blommor, bl.a. tulpaner och rosor. Lockknopp i form av blomma. Höjd 9 cm.
Lagningar. Fotringsnagg. Nagg på lockknopp. Slitage.
Meissen är en tysk keramikfabrik som härstammar från staden Meissen, nära Dresden. Meissen är Europas äldsta porslinsmanufaktur och grundades 1710 av August II I Sverige grundades Rörstrand kring samma tid, år 1726. Meissen tillverkar figuriner, matserviser och smycken i en mängd olika stilar som vittnar om deras långa tradition. Den karakteristiska märkningen med två korslagda svärd har funnits med i olika utformning sedan 1700-talet.