Ilmari Tapiovaara, stol "Mademoiselle", Edsbyverken, 1961.
Vitmålad. Spjälrygg och kopplade ben. Brännmärkt. Sitthöjd 37, höjd 90 cm.
Smärre slitage. Smärre färgbortfall. Delvis senare målning. Märken.
Ilmari Tapiovaara var en finländsk inredningsarkitekt och formgivare. Han studerade vid Konstindustriella läroverket samt praktiserade vid Le Corbusiers ateljé. Tapiovaara undervisade i inredningskonst vid Tekniska högskolan, Konstindustriella läroverket och Konstindustriella högskolan samt i USA. Han har skapat möbler och inredningar med modernistiskt och funktionellt uttryck i böjträ och formpressad fanér. Den uppdaterade versionen av pinnstolen kallad ”Madmoiselle” är idag en klassiker.
Läs mer