Henrik Thor-Larsen, fåtölj och pall, "Ovalia", Torlan AB, Staffanstorp, 1960-70-tal.
Glasfiberarmerad polyester. Nyomklädd med Hallingdaltyg, fot i aluminium, högtalare. Nydragna ljudkablar samt ny kontakt. Extra knappar medföljer. Fåtöljens höjd ca 130, bredd ca 95 , djup ca 95 cm. Pallens höjd 41 , diameter 59 cm.
Senare klädsel. Smärre slitage och repor på skalet. Märken och repor på baser. Smärre färgbortfall. Nya kablar samt uttag.