Fanerad med bland annat mahogny. Upptill med tråg samt två utdragbara lådor. Beslag av mässing. Rullklaff med bakomliggande skrivinredning med fanerat trä samt svärtat trä. Utdragbar skiva. Mittlucka med inneliggande låda. Sargen med två utdragbara lådor. Bredd 100, djup 59 cm, höjd 121 cm.
Slitage. Smärre skador och märken. Fläckar. Smärre fanerskador. Två lådor saknas. Torrsprickor. Renoverad. Kompletterad.