Design Övrigt
1319866

Taklampa, troligen Gunnel Nyman, Idman 1940-tal.

Taklampa, troligen gunnel nyman, idman 1940-tal.

Stomme i polerad mässing. Tygskärm med underliggande bärnstensfärgad glaskupa. Diameter 60 cm. Total höjd 74 cm.

Ställvis omfattande slitage. Fläckar. Skört tyg. Ej funktionstestad.

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977

Utropspris
300 EUR