1319998

Carl-Harry Stålhane

(Sverige, 1920-1990)
Miniatyrer, stengods, 67 st, mestadels carl-harry stålhane, rörstrand.

Miniatyrer, stengods, 67 st, mestadels Carl-Harry Stålhane, Rörstrand.

Skålar och vaser i glaserat stengods.
Carl-Harry Stålhane, vaser, 43 st, höjd ca 3 - 18 cm.
Carl-Harry Stålhane, skålar, 8 st, diameter ca 3 - 5 cm.
Carl-Harry Stålhane, urna med lock, höjd 4 cm.
Gunnar Nylund, vaser, 3 st, höjd 7 - 17 cm.
Gunnar Nylund, skålar, 2 st, diameter ca 7 - 8 cm.
Rolf Palm, Mölle, vas höjd 11 cm.
Sylvia Leuchovius, vas, höjd 3, diamater 6 cm.
Bertil Lundgren, vaser, 2 st, höjd 7,5 cm.
Bertil Lundgren skål, diameter 7 cm.
Berndt Friberg, vas, höjd 7 cm.
Rörstrand, vaser, 2 st, otydliga stämplar höjd 5 cm.
Rörstrand, skålar, 2 st, otydliga stämplar, diameter 5 - 6 cm.

Smärre slitage. Märken. Några vaser andrasortering.

Elsa Forsbäck
Elsa Forsbäck
+46 (0) 70 795 83 38

Utropspris
25 000 SEK