Ek och Ekfaner. Tvådelat med rakt krön. Överdel med dörrpar med glas. Invändigt med tre hyllor. Nederdel med två utdragbara lådor samt dörrpar. Invändigt med en hylla. Bredd ca 124, djup 43, höjd 211 cm.
Slitage. Smärre fanerskador. Märken. Fläckar. Renoverad. Löst krön. Skador.