BÖCKER, 2 st, bla "De statu religionis et reipublicae, Carolo quinto, Caesare, comentarii" av Johannes Sleidanus, båda troligen sent 1500-tal.

"Quibus intricatissima quae que intextus mosis..." av Egidio Hunnio, Marburg. Pergamentband. En bok med exlibris: Bibl Hammer Stockholm.

Slitage, skador, fläckar. Ej fullständigt genomgångna.

Proveniens

En med proveniens Christian Hammer och hans berömda bibliotek.

Utropspris
1 500 SEK