Bonad björk. Dörrar med interiör med ställ för glas och flaskor. Två hylldelar samt två utdragbara lådor. Bordsskivan med intarsiadekor med inläggningar i björk alm och jakaranda och glasskiva. Bredd 62, djup 61, höjd 57.5 cm. Nyckel finns.
Smärre slitage. Smärre fanerskador. Ett litet fanerbortfall. Smärre märken.