Sigfrid Södergren, olja på duk lagd på pannå signerad, daterad-56.
24x53 cm.
Smärre slitage.
Sigfrid Södergren var en svensk bildkonstnär och författare född i Brazzaville. Han studerade vid Otte Skölds målarskola, vid Konstakademien samt genomförde studieresor till Frankrike, Belgien, Kongo, Portugal, Angola och Algeriet. Från dessa platser har Södergren hämtat många av sina motiv. Hans landskap och figurmotiv är ofta stiliserade med drag av purism.