Ett dussin saltkar i förgyllt silver, med insats i glas, längd 5,5 cm, höjd 3,7 cm.
Medföljande skedar av svenska 10-öringar från 1900-talets första hälft/mitt, varav 10 med silverhalt 40 % samt 2 st i nickel.
Insatser med smärre nagg, en med sprickor.