Målade. Fast stoppad sits, rygg och armlän. Skuren dekor av fjällskärningar och med kannelerade ben. En karmstol märkt med Stockholms stolmakarämbetes sigill. Sitthöjd 41, ryggens höjd ca 89 cm.
Senare målning. Senare klädsel. Slitage. Renoverad. Smärre skador.