Carl Fredrik Lilja, luktdosa, Karlskrona, 1842, samt borste.
Oval dosa med dekor av blomma samt gravyr "minne M.C". Längd 4 cm. Borste med motiv av landskap medföljer, hantag i form av delfin, graverat monogram, silverstämplar saknas, längd 5 cm.
Slitage. Stämplar saknar på borsten.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.