Design Möbler
1321094

Märta Blomstedt

(Finland, 1899-1982)
Märta blomstedt, fåtölj, aulanko-modellen. formgiven 1939.

Märta Blomstedt, fåtölj, Aulanko-modellen. Formgiven 1939.

Fast stoppad klädsel. Kulfötter. Bredd 104 cm. Sitthöjd ca 43 cm. Totalhöjd ca 87 cm.

Ställvis omfattande slitage. Skador. Fläckar.

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977

Utropspris
6 000 EUR