Design Möbler
1321118

Carl Gustaf Hiort af Ornäs

(Finland, 1911-1995)
Carl gustaf hiort af ornäs, fåtölj, "pedro", för puunveisto oy - träsnideri ab, 1950-tal.

Carl Gustaf Hiort af Ornäs, fåtölj, "Pedro", för Puunveisto Oy - Träsnideri Ab, 1950-tal.

Fast stoppad klädsel med lös sittdyna. Lackade ben. Bredd 70 cm, sitthöjd 40 cm, totalhöjd 80 cm.

Åldersrelaterat slitage.

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977

Utropspris
250 EUR