Sven Wejsfelt, vaser, 2 st samt skål och miniatyrskål, Gustavsbergs studio.
Två unika stengodsvaser med blank glasyr i en turkosblå nyans. Signerade med studiohanden och SWen samt daterade -90 och -95.
Höjd 17-19 cm. Skål med blank glasyr i en turkosblå nyans. Signerad med studiohanden samt SWen och daterad -84. Diameter 11 cm. Unik miniatyrskål med blank glasyr i blå och gröna toner. Otydlig datering. Diameter 5 cm.
Helhetsintrycket är gott. Obetydligt ytslitage.