Ragusked svensk modell, med initialer i oval samt initialer även på frånsidan. Längd 29,5 cm, vikt 109 gram. Soppslev med otydliga stämplar 1861, möjligen Edvard Emanuel Petterson, Stockholm, svarvat träskaft, längd 43 cm, 135 gram.
Smärre slitage. Soppslev med begynnande bristning och smärre bucklor.