Tuulikki Pietilä, figuriner, 6 st, porslin, Arabia, Finland, 1990-tal.
Mumintrollet, Snorkfröken, Muminmamman, Muminpappan, Lilla My och Too-ticki. Höjd 6-8 cm.
Too-Ticki med glasyrnagg. Lilla My med nagg på knuten och ifyllda nagg på fötterna.