Skåp 1700-talets senare del

Skåp 1700-talets senare del

Skåp, betsat trä, märkt 1750, nederdel med två lådor, svarvade ben, höjd 157 cm, bredd 77 cm, djup, 47 cm. Nyckel finns.

Åldersrelaterat slitage. Renoverad. Omarbetad. Kompletterad (senare underdel, ursprungligen väggskåp). Senare målning.

Proveniens

Tillhört familjen Skytte och gått i arv, därav kallat Skytteskåpet.

Utropspris
3 000 SEK