Kungliga stolar, 6 st, danska, 1800-talets andra hälft.
Stolar med stomme av alm med betsade kälbottnar. Fast stoppad sits. Svaravade framben. Sargen med inventarienummer och Fredrik VIII:s krönta monogram. Sitthöjd 43 cm
Helhetsintrycket är gott. Smärre slitage.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.