Valnöt. Dörrpar med bakomliggande hyllplan och mindre lådor. Dörrpar med räfflad dekor. Dörrparens insida med valnötsfaner. Nedfällbar front med bakomliggande lådor. Front med skuren dekor. Kopplad benställning. Lådorna i fronten med chamoisläder. Bredd 115. Djup 45. Höjd 182 cm. Nyckel finns.
Åldersrelaterat slitage. Smärre repor och märken.