1322583

Skeppsmodell, "Bounty", 1900-talets andra hälft.

Skeppsmodell, "bounty", 1900-talets andra hälft.

Inglasad skeppsmodell av delvis målat trä. Märkt med plakett "Del av skeppsbalk Amiralskeppet Rikswasa Byggd Stockholm 1599 förlist 1623 Bärgad av bröd. Nahlin 1962". Längd 116, djup 42, höjd 93 cm.

Ej genomgången. Smärre skador.

Elsa Forsbäck
Elsa Forsbäck
+46 (0) 70 795 83 38

Utropspris
4 000 SEK