FÅTÖLJ, "Contourette Roto" Alf Svensson för DUX. Modellen formgiven 1964.

Ljus ylleklädsel, benställning av rundjärn.

Contourett roto är formgiven 1964 och är en något högre variant än t.ex. "Contour II", som är formgiven 1955. "Contour-serien" blev mycket omtyckt under 50/60-talet. Idag betraktas den av många som en av våra svenska designklassiker.

Slitage.

Utropspris
2 000 SEK