Tudelat skåp. Rikt dekorerat med inläggningar. Överdel med två skåpsdörrar med bakomliggande hyllinredning. Nederdel med kopplad benställning och två utdragbara lådor. Längd 136, bredd 37, höjd 227 cm. Nyckel finns.
Slitage. Smärre skador. Fanerskador. Renoverad. Kompletterad. Ett lås på nederdelen defekt, dock ej låst.