Matta, slätväv, ca 291 x 202 cm, signerad SH.

Brunmelerad randmönstrad botten med polykroma geometriska figurer. Bred ljusmelerad bård med mönster och färger som ovan.

Något ställvis lite hårdare slitage, något smutsig, fläckar, smärre hål. Bandkantade långsidor, ställvis skadade fransar, några saknas.

Utropspris
4 000 SEK