Design Möbler
1324635

Erik Fransson, byrå, "600 T", Erik Franssons Fabriker AB, 1960-tal.

Erik fransson, byrå, "600 t", erik franssons fabriker ab, 1960-tal.

Teak. 6 lådor. Bredd 75, djup 38, höjd 105 cm. Nyckel finns.

Smärre slitage. Ställvis blekt. Repor. Märken.

Tilläggslista

Erik Fransson

Andreas Siesing ”Svenska 70-talsmöbler: I plast, stål, furu och manchester 1969–1980”, s. 124 (Lindelöws bokförlag, Göteborg, 2021).

Sofie Lundberg
Sofie Lundberg
+46 (0) 73 918 04 69

Utropspris
2 500 SEK