Silver Bestick
1324889

Såsskål, gräddkanna samt såssked, silver, Sverige 1800-tal.

Såsskål, gräddkanna samt såssked, silver, sverige 1800-tal.

Såsskål med fat, Christian Hammer, Stockholm 1858, diameter 20,5 cm, höjd 8,5 cm, gräddkanna Frans Holm, Vadstena 1858, höjd 13 cm, samt såssked 1857, längd 21 cm. Total vikt 582 gram.

Kannan med bristningar och bucklor. Såssked med bucklor.

Lisa Mothander
Lisa Mothander
+46 (0)767 81 06 02

Utropspris
3 000 SEK