Carl Fagerlund, taklampa, Orrefors, 1900-talets andra hälft.
Pressat klarglas och mässing. Fyra ljuspunkter. Höjd ca 25 cm. Diameter ca 37 cm.
Ej funktionstestad. Smärre slitage.