Aappo Härkönen (Kaino Lemmikki Härkönen)

(Finland, 1912-1991)
(Finland, 1912-1991)

Aappo Härkönen, hårgarnsmatta, Mattokutomo, Finland, 1950/60-tal, ca 242x149 cm.

Dubbelsidig, geometrisk figur i grönt och orange.

Vikveck. Slitage. Smärre fläckar och skador.

Utropspris
250 EUR