Dekor av blommor, förgylld kant.
Bestående av:
12 mattallrikar, 25 cm.
12 förrättstallrikar, 20 cm.
12 djupa tallrikar, 24 cm.
12 djupa tallrikar, 22 cm.
12 assietter, 16,5 cm.
Såsskål på fat, 16 cm.
3 ovala uppläggningsfat med handtag, 38-50 cm.
Runt uppläggningsfat med handtag, 38 cm.
Runt skålfat, 24 cm.
Terrin med lock, 25 cm.
Terrin med lock, 35 cm.
Helhetsintrycket är gott. Enstaka repor.