Design Möbler
1326369

Jugend

(1890-1920)
Skänk, jugend/nationalromantik, sent 1800-tal.

Betsad ek. Fem lådor i mitten och på vardera sida en skåpdörr med bakomliggande hylla. Handtag i smidesjärn. Skuren slingrande dekor i historiserande vikingastil. Bredd 146, djup 53, höjd 132 cm.

Slitage. Smärre fläckar. Låset saknas i en av lådorna.

Sofie Lundberg
Sofie Lundberg
+46 (0) 73 918 04 69

Utropspris
3 000 SEK