Beverloo Corneille, efter, matta, 210×210 cm, handtuftad 100% ull i relief, signerad och numrerad 19/125, 2008.
”Eté exotique”. 210 x 210 cm. Certifikat medföljer.
Nyskick.
Guillaume Cornelis van Beverloo, kallad Corneille, anslöt sig 1948 till konstnärsgruppen COBRA i vilken bl.a. Asger Jorn och Karel Appel ingick. Corneille är i sin konst influerad av Joan Miró samt Paul Klee. I målningar återkommer han ofta till motiv föreställande solen, kvinnor och fåglar som symboler för livet, längtan och kärleken. Flera av hans motiv har överförts till mattor i en begränsad och numrerad upplaga.