Bestick, 53 st, silver, England och Irland, 1700-1800-tal.

1 ragusked med gravyr A.V.S., William Bateman & Daniel Ball, London 1841, längd 30,7 cm.
3 skedar med graverade initialer, Henry Holland, London 1858, längd 17,7 cm.
2 skedar med graverad lilja, Chawner & Co (George William Adams), London 1850, längd 18,2 cm.
4 skedar med gravyr AA, Charles Boyton II, London 1860, längd 17,3 cm.
3 skedar Robert Williams & Sons (Robert, James & Josiah Williams), Exeter 1851, längd 17,5 cm.
11 olika skedar, varav sju med gravyr, bl a William Eley & William Fearn, London 1796, bl a Dublin 1804, längd 17-18,5 cm.
6 gafflar med gravyr, Christopher & Thomas Wilkes Barker, London 1804, längd 19,5 cm.
6 gafflar med gravyr, William Eley & William Fearn, London 1807, längd 19,5 cm.
2 gafflar med graverade lejon, Dublin 1866, längd 20,2 cm.
2 gafflar med graverad kärve och D, Joseph & Albert Savory, London 1836, längd 17 cm.
3 olika gafflar, varav två med gravyr, längd 16,5 cm.
2 skedar med gravyr, längd 10 cm.
8 olika skedar varav sex med gravyr, längd 9-11 cm.
Total vikt 2330 gram.

Åldersrelaterat slitage.

Utropspris
6 000 SEK
Lisa Mothander
Lisa Mothander
+46 (0)767 81 06 02