1327867

Marie Toyen

(Tjeckien, 1902-1980)
Marie toyen, torrnålsgravyrer 3 st., signerad och numrerad 66/75, samt bok,
"toyen", ragnar von holten.
"toyen", ragnar von holten.
"toyen", ragnar von holten.
"toyen", ragnar von holten.
"toyen", ragnar von holten.

Marie Toyen, torrnålsgravyrer 3 st., signerad och numrerad 66/75, samt BOK, "TOYEN", Ragnar von Holten.

2 st. bladstorlek, 33x25 cm. En handcolorerad med bladstorlek 38,5 x 29 cm.
Bok, "Toyen, en surrealistisk visionär", upplaga M, utgiven av Lindfors förlag, Köping, 1984. Original kartong medföljer.

Ett blad med smärre fläck i kanten. Originalkartongen solblekt

Maria Granström
Maria Granström
Filialchef Malmö / Private Sales
+46 (0)739 40 08 09

Utropspris
3 000 SEK