Kaffeservis, porslin, 30 delar, "Musselmalet", Royal Copenhage.
Bestående av:
Uppsatskål, höjd ca 15 cm, diameter ca 21 cm, nagg/skada
Mindre skål på fot, diameter ca 17 cm
Fat diameter ca 34 cm
12 koppar med fat, höjd koppar ca 6,5 cm, diameter fat ca 13 cm
12 assietter, diameter ca 17 cm
Sockerskål, höjd ca 8 cm
Gräddkanna, höjd ca 10 cm
Kaffekanna, höjd ca 29 cm
Nagg/Skada
Royal Copenhagen eller Den Kongelige Porcelainsfabrik startade sin verksamhet 1775 i Köpenhamn under beskydd av drottningen Juliana Maria. Till en början tillverkades främst figuriner och servisporslin i Meissens tradition. På 1790-talet formgavs ”Flora danica”-servisen som har en dekor av inhemska växter och ursprungligen bestod 1 802 delar. Enligt traditionen skulle den från början varit avsedd som gåva till kejsarinnan Katarina II av Ryssland. Servisen tillverkas än idag tillsammans med andra klassiker som ”Musselmalet” och ”Blå blomst”.
Läs mer