Bemålat. Delvis framtagen originalmålning. Dörr med bakomliggande hyllinredning med två hyllor. Dörren med datering år 1825 samt med initialer "EJS" samt "MJD" det senare monogrammet med senare bokstav "E" över "J". Bredd 58.5, djup 42, höjd 82 cm.
Åldersrelaterat slitage. Delvis senare målning. Smärre skador.