Bemålat hörnskåp. Reserver och speglar med blomster. Med påskrift "Ano=H=K=S", samt daterad 1772. Bredd 65, djup 44, höjd 102 cm.
Åldersrelaterat slitage. Skador. Maskstungen. Retuscher och smärre tillägg. Renoverad. Kompletterad.