Bemålat skåp. Dörrpar med bemålade speglar. Dörrarna med bakomliggande hyllinredning med två hylllor samt en hylla med skedurtag. Framtagen originalmålning i dörrspeglar. Speglarna med dekor rosor mot blå fond. Senare tråg. Bredd 116, djup 35, höjd 104 cm.
Åldersrelaterat slitage. Senare målning. Omarbetad. Skador. Maskstungen.