Skåp, barock, 1700-tal.
Ek med svärtade detaljer och hopplister. Hyllinredning med skedhylla och låda. Två lådor undertill. Kulfötter. Bredd 200, djup 80, höjd 204 cm. Nyckel finns.
Slitage. Skador. Torrsprickor. Nagg. Färgbortfall. En lådans lås fungerar ej, nyckel fast i lås.