Järn och plåt. Runt glas bestående av flera vertikala delar i klarglas täckta med skyddsplast, på sidorna fyra svarta glasrutor. Märkt SF, logotyp för Suomen Filmiteollisuus (Finlands filmindustri) och av tillverkaren K. Weinert, Berlin S.O.36.
Circa-mått: höjd 130 cm, bredd 95 cm, djup 80 cm. Skärmens diameter 67 cm.
Ej funktionstestad. En svart glasskiva sprucken. Klarglaset med två hörnskador. Rostangrepp. Åldersrelaterat bruksslitage.
Rundradion Ab:s/ Yle:s rekvisitasamlingar.