Silver Bestick
1329163

Skedar, ett par, London 1787-91, burk, London 1891 och fat, Chester 1906, sterling silver, England.

Skedar, ett par, london 1787-91, burk, london 1891 och fat, chester 1906, sterling silver, england.

Skedarnas längd 20,5 cm, den ena stämplad Richard Crossley, London 1791, den andra med sliten mästarstämpel, London 1787.
Burkens höjd 10,5 cm, William Comyns & Sons, London 1891.
Fatet 14,5x9,5 cm, W J Myatt, Chester 1906.
Sammanlagd vikt 272 g.

Burken med enstaka smärre bucklor. Fatet med obetydlig yskada i kartuschen. Skedarnas helhetsintrycket är mycket gott.

Nan Jarjis
Nan Jarjis
Specialist silver och design
+358 (0)50 340 5492

Utropspris
300 EUR