Silver Bestick
1329779

Skedar, 39 st, silver, Helsingfors stadsvapen, Åbo, Finland 1936 - 1974.

Skedar, 39 st, silver, helsingfors stadsvapen, åbo, finland 1936 - 1974.

36 st i ursprungligt skyddsplast.
Kaffeskedar med emaljerat stadsvapen:
24 st, längd 11 cm, Kultateollisuus, Åbo 1974.
3 st med mindre skedblad varav två skedar förgyllda, längd 11 cm, Auran Kultaseppä, Åbo 1956-63.
Totalvikt 262 g.
12 st skedar av annan modell med Helsingfors stadsvapen utan emalj, längd 12,3 cm, Suomen Kultaseppä, Åbo 1936.
Vikt 140 g.

24 + 12 skedar oanvända.
De tre med mindre skedblad med slitage och graveringar baktill.

Placering: Mastgatan 4-6, Gamla Hamnen, 00160 Helsingfors - V1
Nan Jarjis
Nan Jarjis
Specialist silver och design
+358 (0)50 340 5492

Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

Auktionen avslutas
7 dagar
Inga bud
0
0
0
Utropspris
400 EUR
Acceptpriset är ej uppnått
EUR
Lägg ditt maxbud. Ditt bud måste minst vara 0 EUR. Läs mer.
Budhistorik (0 bud)