Design Möbler
1329808

Einari Kyöstilä

(Finland)
Einari kyöstilä, karmstolar, ett par, oy stockmann ab, kervo snickerifabrik, 1940-tal.

Einari Kyöstilä, karmstolar, ett par, Oy Stockmann Ab, Kervo Snickerifabrik, 1940-tal.

Formpressad björkplywood och massiv björk. Löstagbar sits. Bredd 64 cm, sitthöjd 40 cm, totalhöjd 82 cm.

Stommarna med ställvis slitage och repor. Slitage på klädseln.

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977

Utropspris
250 EUR