Vackra handkolorerade planscher av skalbaggar

Kleemann, Roesel (Rösel) von Rosenhof och andra: 72 handkolorerade graverade planscher av skalbaggar, utgivna med Johann Eusebius Voet: Icones et descriptiones Coleopterorum.

Erlangen 1802 (?). 24,5 x 20,5 cm. Planscherna är numrerade 1-48 + 1-24 (”pars 2”), vilket överensstämmer med antalet gravyrer i den första och övriga tidiga upplagor.

Första upplagan av Voets arbete om skalbaggar utkom i Haag 1766/69. Flera titelupplagor följde på denna. Föreliggande exemplar innehåller alla de 72 handkolorerade planscherna i fint skick, dock med ofullständig text och ett titelblad daterat Erlangen 1802 (”Ioannis Eusebii Voetii Icones et descriptiones Coleopterorum”), med ett volymnummer (”Tomus quintus”) klumpigt överklistrat men läsbart från bladets baksida.

(Efter titelbladet och dedikationsbladet följer 3 omgångar odaterad text på latin, franska och holländska, vardera omfattande 88 + 24 sidor. Innehållet överensstämmer i stort sett men slutar abrupt och inte på samma ställe på de olika språken. Efter den tryckta texten följer fortsättningen (?) på handskrivna blad. De två preliminärbladen förefaller komma från ett annat exemplar, eller rentav en annan upplaga.)

Samtida nött halvskinnband, ryggen med fem upphöjda bind och etikett med följande titel i guldtryck: ”Ioannis Eus. Voetii / Icon et description. / Coleopterorum / Latein Franc. / und Hollaendisch mit / 72. Tabul. Illum.”

.

Utropspris
5 000 SEK
Lisa Mothander
Lisa Mothander
+46 (0)767 81 06 02