1330021

Bibliofilupplagor med originalgrafik, som regel signerad (14 vol)

Bibliofilupplagor med originalgrafik, som regel signerad (14 vol).

14 bibliofilupplagor, ibland med särskild inbindning, numrerade samt med grafiska originalblad, som regel löst bifogade.

Omfattar:

Lars Jonsson, Ön (1983), 65/200 + 1 sign. färglito.

Per Bjurström, Carl Fredrik Reuterswärd (1984), 46/100 + 1 sign. färglito.

Yngve Kernell, All världens väg (1977), 78/99 + 2 sign. etsningar.

Carl-Emil Englund, Vid nattens tröskel (1983), 85/300 + 1 sign. färglito av Gunnar Brusewitz.

Per Anders Fogelström & Stig Claesson, En bok om Stockholm (1978), 17/300 + 1 sign. färglito av Slas.

Anna-Lena & Christer Nyström, Sven X-et Erixsons grafik (1976), 224/300 + 1 signerad färglito av Axel Olson + 1 signerad färglito av Sverre Erixson.

Einar Norelius, Grafik. Oeuvresammanställning (1984), 69/300 + 1 sign. etsning.

Einar Norelius, Så blev det (1982), 60/300 + 2 sign. etsningar.

Erling Johansson, En grafikers år, B-9/100 + 1 signerad etsning.

Pelle Gedda kappseglar och Gösta Werner målar (1986), 166/175 + 1 sign. färglito.

Bo Peterson, Waldemar Sjölander (1980), 124/175 + 1 sign. litografi.

Pieyre de Mandiargues, Chagall (1976), 1204/2000 + 1 osign. färglitografi.

Miró & Artigas keramik (1974), med 1 (av 2) litografier sign. i plåten.

Gunnar Brusewitz: Lång vår (1977), nr ”18 Nord” (av sammanlagt 700 ex.). Bok + inramad signerad färglitografi, det hela samlat i förvaringskartong.

.

Utropspris
5 000 SEK