Invändigt förgylld, kaskformad med uppåt svängd hänkel, pärlbandsdekor, pålagda antikiserande medaljonger i relief på ömse sidor om livet. Höjd 13 cm. Vikt 177 g.
Senare graveringar i fotplattans kanter. Bristning och lagningar i hänkeln. Defekter i fotplattan.