Design Möbler
1330112

Ilmari Tapiovaara

(Finland, 1914-1999)
Ilmari tapiovaara, karmstolar, 4 st, "aslak" 1960-tal.

Ilmari Tapiovaara, karmstolar, 4 st, "Aslak" 1960-tal.

Stapelbara. Vinröd konstläderklädsel. Bredd 53 cm, sitthöjd 44 cm, total höjd 72 cm.

Ställvis omfattande slitage och skador.

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977

Utropspris
400 EUR